logo gazela diamenty forbes

Głównym profilem działalności jest produkcja opakowań kartonowych z nadrukiem wielobarwnym dla przemysłu meblarskiego, oświetleniowego, agd, spożywczego. Produkujemy również różnego rodzaju profile ze styropianu, które służą między innymi jako zabezpieczenie pakowanych przedmiotów. Spółka posiada  dział druku offsetowego oraz druku cyfrowego.  Zajmuje się również handlem artykułami poligraficznymi – farby, chemia poligraficzna, papiery do druku. (Polityka Zintegrowanego Systemu Zarządzania)

Druk offsetowy

Odsłony: 6982

Offset jest techniką druku płaskiego, tzn. że elementy drukujące i niedrukujące matrycy znajdują się na tej samej wysokości. W technice tej wykorzystuje się zjawisko wzajemnego odpychania się czynnika drukującego - tłuszczu i niedrukującego - wody.

Druk offsetowy jest stosunkowo tanią i szybką metodą uzyskania dużej ilości odbitek. Lekka aluminiowa matryca założona na cylindrze drukującym przekazuje obraz na bęben pośredni pokryty gumą a ten z kolei przenosi obraz na papier. Stąd drugie istotne określenie tej techniki - druk pośredni. Taki zespół drukujący zdolny jest do obracania się z dużą prędkością. Powszechność stosowania barwnego druku offsetowego oprócz prędkości, wynika także z niskich kosztów uzyskania matrycy a także różnorodności możliwych nośników od papierów powlekanych, przez gazetowe do kartonu.

Zasada działania druku offsetowego Na cylindrze formowym unieruchamia się forme drukową za pomoca nprężaczy. Natomiast na cylindrze pośrednim jast zakładany obciąg gumowy, za pośrednictwem którego zostaje przenoszona farba z formy drukowej na zadrukowywane podłoże. Stalowy cylinder dociskowy wspomaga ten proces, dociskając farbę do podłoża.

Forma drukowa jest wcześniej poddawana procesom mającym na celu utworzenie na niej miejsc akceptujących tylko farbe albo tylko wodę. Gdy forma rotuje na cylindrze, przechodzi przez zespól zwilżający odpowiedzialny za zwilżanie częścy hydrofilnych. Zwilżanie następuje zwykle nie sama wodą, lecz wodnym roztworem kilku innych substancji.

Zespół farbowy nadaje farbe jedynie obszarom, na których wcześniej nie została naniesiona woda. Farby dla offsetu są maziste i olejowe, ale jednoczesnie intensywne, gdyz nakładana jest cienka jej warstwa. Dzięki zastosowaniu cylindra pośredniego można osiągnąć większą dokładność drukowania niż gdyby forma dotykała bezpośrednio do podłoża.

Techniką offsetową drukuje się książki, opakowania, gazety, czasopisma, mapy, pepiery firmowe oraz inne podobne prace zarówno jedno-, jak i wielobarwne. Wydruki offsetowe mają ostro zaznaczone znaki, a ponadto charakteryzuja się pewna miękkością. W odniesieniu do DTP książek, offset nadaje się praktycznie do każdego typu reprodukcji, tak czysto tekstowych czy ilustracyjnych, jak i będących połączeniem tekstu z grafiką, z możliwością dostosowania się do dowolnych wymagań jakościowych.

Wygląd druku offsetowego w duzym zbliżeniu